badania wysokościowe Bielsko Biała, badania wysokościowe Bielsko

Przebieg badań wysokościowych

Usługi

Wielu z nas działania na wysokości utożsamia zwłaszcza z myciem szyb w wysokościowcach oraz opieką nad kominami. W myśl obowiązujących w Polsce przepisów są to zaś wszystkie prace wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy działania prowadzone są minimum 3 metry nad ziemią, konieczne jest natomiast zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W jakich przychodniach są przeprowadzane? Jakie choroby sprawią, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której uzyskamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – o ile rzecz jasna efekty będą pozytywne – otrzymamy zaświadczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Bywa też, że na wykonanie badań wysokościowych nie mamy wiele czasu – wtedy najlepiej postąpimy udając się sami do neurologa, okulisty i laryngologa celem przeprowadzenia badań, zaś następnie składając je w przychodni medycyny pracy, jednak najlepiej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Przez jakie choroby nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe muszą zdiagnozować choroby, które powodują, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do kluczowych tego typu schorzeń zaliczają się w szczególności epilepsja i choroby błędnika, wady wzroku (a konkretnie – konieczność stosowania okularów (mimo że możemy to wyeliminować stosując szkła kontaktowe), jak również niedowidzenie. Lekarz powinien też odmówić podpisania orzeczenia, jeżeli chorujemy na nieuregulowaną hiperglikemię oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy wykonywać co 36 miesięcy, zaś osoby po pięćdziesiątce – co 12 miesięcy.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]