Jakie umiejętności weryfikują badania psychotechniczne kierowców

Usługi

Zamów badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała na www.bielskobadania.pl.

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy osoby badane mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak przebiegają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie aparaty są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Badaniom psychologicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D+E. Do badań podchodzą również kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają widzenie po zmroku

Badanie psychotechniczne składa się z 2 etapów. Na początku kandydaci podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks oraz cechy osobowości czy sprawność intelektualna. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr i równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, w jaki sposób dana osoba reaguje na oślepienie światłem.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]