Czym są badania psychologiczne kierowców?

Usługi

Skieruj się tutaj, żeby zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze rzutują kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz busów. W ich sytuacji ważne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów zgodnie z przepisami powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat kilka zdań. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest umiejętność szybkiej reakcji, postrzeganie prędkości, podzielność uwagi czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W sieci znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]