Budujesz dom? Nie zaniedbuj izolacji fundamentów

Branża budowlana Usługi

Ochrona fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć wnikająca w mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich struktury, a wykwity grzybów oraz pleśni za czasem odbiją się negatywnie na samopoczuciu lokatorów.

Kto wykona izolację fundamentów?

Planując budowę obiektu, warto powierzyć opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale także w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnej sytuacji. Wszak wykorzystanie adekwatnych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Istotna jest również dogłębna analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można określić czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda szybko wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje ryzyko podtopień lub gleba jest na tyle spoista, iż po opadach fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Sposoby izolacji fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią stosuje się odmienne metody. Płytę fundamentową, na której przeważnie stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od dołu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nanieść ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej zda egzamin wykorzystanie izolacji pionowej i poziomej, która zatrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów też warto pozostawić profesjonalistom, ponieważ nagminnym błędem mniej wykwalifikowanych ekip jest lekceważenie wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (między innymi tych dotyczących wymogów i sposobów aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) bądź wykorzystanie ich tanich substytutów, nie mających analogicznych własności wodochronnych. Nienależyte wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów nieodpowiednich do stopnia obciążenia wilgocią może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.