System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych polskich banków

Usługi z zakresu finansów

Na flobo.io odnajdziesz wszystko, co należy wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, że praktycznie systematycznie korzystamy z usług bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako riposta Zachodu na jej atak na Ukrainę. Jednak system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego wieku i stanowi jeden z fundamentów wydajnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

Co jest głównym atutem systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością o wiele bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, lecz nie jedyny stosowany w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SORBNET, Express Elixir oraz SEPA.Na całym świecie działają też różnorodne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na terenie jednego państwa.

Co jest wobec tego głównym atutem systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie państwa na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 11 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie i wiele innych jednostek finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC popularnych banków, działających w Polsce.

– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]