Nie każdy wyrób ze złota jest złotem lokacyjnym. Poznaj definicję

Usługi z zakresu finansów

Znajdź złoto lokacyjne.

Dużo myślimy o emeryturze i o przygotowaniu się na potencjalną “czarną godzinę”. Dlatego przeważnie staramy się od czasu do czasu odkładać niewykorzystane środki finansowe na koncie czy też na lokacie w banku. Od jakiegoś czasu jednak to rozwiązanie jest mało korzystne – słabe oprocentowanie lokat i nieustanna inflacja powodują, że oszczędności nie dają profitu, a wręcz z miesiąca na miesiąc ich siła nabywcza spada. Nic więc dziwnego fakcie, że rośnie zainteresowanie odmiennymi formami inwestycji, w tym także zakupem złota lokacyjnego.

Jak polskie prawo definiuje jako złoto inwestycyjne?

Inwestowanie w metale szlachetne polega na kupieniu ich wówczas, kiedy ich wartość rynkowa jest niska i ich sprzedaży, jeżeli ta wartość wzrośnie. Ale trzeba uwydatnić, iż nie każdy wyrób ze złota jest uznawany za złoto lokacyjne, dlatego przykładowo zbieranie biżuterii trudno nazwać lokatą w złocie. To, co można nazywać złotem inwestycyjnym jest klarownie zdefiniowane przez polski prawodawstwo, w ustawie o podatku od towarów i usług. Według aktualnymi aktami prawnymi jest to przede wszystkim kruszec o próbie 0.995 lub wyższej w sztabkach bądź płytkach. Natomiast monety bulionowe ze złota muszą spełnić inne wymagania, aby zostały uznane za złoto lokacyjne. Muszą mieć próbę 0.900 lub wyższą, być wybite nie dalej niż w 1800 r. i co najistotniejsze – muszą być obowiązującym środkiem płatniczym w państwie, które je wyemitowało. Monet lokacyjnych nie uznaje się jako okazy kolekcjonerskie, toteż nie są numizmatami. Ustawa definiuje jeszcze jedną formę złota inwestycyjnego – złoto w postaci papierów wartościowych.

Zamówienie złota inwestycyjnego możliwe jest także przez internet

W ofercie krajowych dostawców złota inwestycyjnego bez trudu znaleźć można sztabki ze złota, jak i najpopularniejsze monety bulionowe z między innymi USA czy Wielkiej Brytanii. Zamówienia można składać także online i nie jest to oferta tylko dla największych inwestorów. Ci mniej zasobni znajdą w internecie szeroką ofertę sprzedaży złotych bulionówek o wadze 1/2, 1/4 czy 1/10 uncji, jak i złota w pojedynczych sztabkach o wadze 1, 2 lub 5 g. Zamówić można dodatkowo złoto w „combibarach”, które umożliwiają odcięcie, a potem odsprzedanie pojedynczych sztabek złota.

Dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]