Dolar – ciekawostki o tej walucie i gdzie szukać aktualnego kursu?

Usługi z zakresu finansów

Kluczowe wiadomości na temat kursu dolara w kantorach. Przekonaj się!

W latach 80-tych każdy pragnął posiadać choć parę banknotów dolarowych, żeby udać się po sprawunki do Pewexu. A w latach dziewięćdziesiątych trzymanie oszczędności w tej walucie stanowiło oznakę sukcesu w życiu zawodowym. Współcześnie spora część internautów zamawia codziennie zakupy za dolary, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji oraz dostępności międzynarodowej dostawy przedmiotów z dużych światowych sklepów internetowych. Nic zatem dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie wywołuje już żadnych emocji, a kupić go można nawet bez wychodzenia z domu, gdyż od kilku lat w Polsce funkcjonują kantory internetowe, w których można wymienić złotówki na dolary po kursie nieraz korzystniejszym niż w instytucjach bankowych.

Dolar amerykański – parę informacji o tej walucie

Określenie „dolar” wywodzi się od terminu “talar”. Taką nazwą określano czeskie monety o wadze 1 oz srebrnego kruszcu. I w istocie pierwotnie środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Pierwsze banknoty ze znakiem dolara, które przez wiele lat zyskały sobie znaczną grupę przeciwników, zostały wprowadzone do obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX wieku jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z deficytem bilonu. Ciekawostką jest to, że banknoty dolarowe nie są wytworzone z papieru, a z mieszanki włókien bawełnianych i lnianych z domieszką paru innych ingredientów, pozostających sekretem. Nie znaczy to jednak, że amerykańskie banknoty są bardziej wytrzymałe – według analiz małe nominały funkcjonują w obiegu mniej więcej 5 lat, a banknoty z nominałem 100$ – 9-18 lat. Zniszczone banknoty są mielone, a wytworzony z nich surowiec jest przekazywany przedsiębiorstwom, które przerabiają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety funkcjonują w obiegu ok. 3 dziesięciolecia, ale są one również najczęściej gubione, a nieraz wprost wyrzucane przez obywateli USA. Analizy wskazują, że taki los spotyka rokrocznie przeszło 62 miliony dolarów w bilonie.

Kantor online – tu sprawdzisz kurs dolara

Dolar to nazwa wielu walut jednak nie ma co zaprzeczać, że kiedy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który jeszcze w dwie dekady wstecz był najsilniejszą walutą świata i dopiero w ostatnich latach sukcesywnie osłabiał się. Niemniej jednak wymiana dolara nadal stanowi sporą część obrotów na rynku Forex. Zainteresowani bieżącym kursem dolara mogą w dowolnej chwili poznać jego cenę między innymi na stronach kantorów online, w których kurs walut uaktualniany jest w kilkusekundowych odstępach. Prócz tego, można tam przejrzeć historyczne notowania kursu dolara oraz skonfrontować jego wartość z aktualnymi kursami popularnych światowych walut.