Szopki krakowskie i drewniane anioły – lokalne rękodzieło

Robienie zakupów

Prace tworzone przez rodzimych artystów ludowych, wyjątkowo wyraziste, ale również o stosunkowo prostym wyglądzie, od dziesięcioleci oczarowują odbiorców. Także teraz niemal każdy Polak ma w swoim mieszkaniu jakąś figurkę z drewna, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki ludowej.

Drewniane anioły – alegoria dobra, troskliwości oraz bezpieczeństwa

Rzeźba drewniana od wieków była znaczącym elementem rodzimej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były najczęściej z religią – w osadach oraz niewielkich miasteczkach stawiane były tysiące kapliczek, które miejscowi artyści wypełniali tzw. „świątkami”, to znaczy figurami religijnymi sporządzonymi z miękkiego, łatwego w obróbce gatunku drewna. I choć dziś z rzadka tworzy się takie rzeźby, to drewniane anioły utrzymane w podobnej stylistyce są wykorzystywane jako element dekoracji naszych mieszkań. Dlaczego właśnie anioły? Gdyż to alegoria troski, ochrony oraz dobra. Taka rzeźba od razu asocjuje się ze stróżem rodziny. Anioły z drewna wykonane w stylu sztuki wiejskiej wyróżniają się ekspresyjnymi kolorami, a dzięki ręcznemu wykonaniu są niepowtarzalne. Nie może więc dziwić, iż stanowią one także jednym z ulubionych drobiazgów kupowanych w Polsce przez przyjezdnych.

Szopka krakowska – świąteczny symbol Krakowa

Innym reprezentantem rodzimego rękodzieła są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są mocno związane z miastem Kraków i jego okolicami. Wytwarzane są z lekkich półproduktów, z reguły z kartonu oraz wielokolorowej folii aluminiowej, a swoim wyglądem odzwierciedlają specyficzne krakowskie kościoły. Od zeszłego wieku przed Bożym Narodzeniem przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym uczestniczą liczni artyści parający się ich budową z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe buduje się w rozmaitych wymiarach. Te konkursowe mają nawet kilka metrów wysokości, jednak równie popularne są również drobne, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Świąt stawiają pod choinką.

Zdjęcie pochodzi ze strony szopki-anioly.pl