Systemy rynnowe – istotna część konstrukcji dachu

Branża budowlana Robienie zakupów

Sprawdź, gdzie zamówić rynny plastikowe.

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej gromadzeniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować doboru najlepszych modułów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz wprawy – podobnie jak montaż rynien. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich części są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich modułów są tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do ścieków.

Rynny metalowe, plastikowe czy PCV – co wybrać?

W ofercie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z kilku surowców – głównie z metalu lub tworzyw sztucznych. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania trzeba więc skonsultować z profesjonalistą.

Dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08