Mesz – karma nie tylko dla zdrowych koni

Robienie zakupów Sport

Jeśli potrzebujesz meszu dla koni, koniecznie sprawdź horse-trade.pl/pl/c/Mesze/342.

Mesz to karma o wysokiej wartości odżywczej, którą można podawać każdemu koniowi niezależnie od jego ogólnego stopnia aktywności i trybu życia. Co kluczowe, mesz łatwo się trawi i dostarcza organizmowi konia substancje, których celem jest między innymi wzmocnienie układu trawiennego i wyregulowanie pracy jelit.

Co jest fundamentem meszu dla konia?

Przyrządzanie meszu samodzielnie jest procesem nieco czasochłonnym, ale nie jest to nazbyt skomplikowane, a składniki do jego wykonania są w większości sklepów. Bazą każdego meszu są owies, otręby pszenne i siemię lniane. W niektórych recepturach na mesz wymieniana jest sól, jednakże proponujemy podać ja koniu w lizawce, która da mu większą radość. Oprócz powyższych składników do meszu można dorzucić liczne frykasy kochane przez konie, jak cząstki bananów, szałwia, ziarna słonecznika, koper bądź seler naciowy. W sieci można odszukać masę różnych receptur na mesz dla konia, od niesłychanie prostych do takich z ogromnym wykazem składników. Zalecamy przetestować parę z nich, żeby odkryć, który przypadnie do gustu naszemu zwierzęciu.

Jak często podawać koniowi mesz?

Należy nadmienić, że zaleca się podawać mesz zdrowym koniom mniej więcej dwa razy na tydzień, natomiast zwierzętom chorym na kolki, wrzody lub pozostałe problemy trawienne, specjaliści zalecają tę dietę częściej, także każdego dnia. Bardzo ważne jest, aby mesz serwować koniom letni. Dlaczego? Główny komponent meszu, a mianowicie siemię lniane, po podgrzaniu tworzy żel, który następnie otacza układ pokarmowy zwierzęca, co w rezultacie koi stany zapalne i podrażnienia. Z uwagi na fakt, że przyrządzanie meszu pochłania przeciętnie 3-4 godziny, w sklepach jeździeckich dostępne są gotowe mieszanki, które po dodaniu gorącej wody można po kilku chwilach dać do spożycia zwierzętom.

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]