Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Robienie zakupów Tematyka motoryzacyjna

Zamów łańcuchy śniegowe.

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Polsce, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Odróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w autach ciężarowych, dostawczych, osobowych i terenowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też wzorem zaplotu, mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają najczęściej stali tytanowej lub manganowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać poruszania się po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]