Konopie siewne i susz konopny CBD coraz popularniejsze nad Wisłą

Robienie zakupów

W sklepach konopnych, obok szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można zamówić także susz. Wielu osobom nazwa i wygląd tego wyrobu od razu kojarzy się z zakazaną prawem substancją psychoaktywną. Jednakże susz konopny dopuszczony do sprzedaży w Polsce, tak jak olejki, zawiera głównie CBD, nie zaś THC (ilość tej substancji – według obowiązujących regulacji – nie może wykraczać poza 0,2%).

Susz konopny – zgody niezbędne do uprawy konopi przemysłowych

Susz konopny produkowany jest z kwiatów i liści konopi, zaaprobowanych do oficjalnej hodowli. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż 9 odmian takich konopi przemysłowych (to np. Wojko, Rajan czy konopie Białobrzeskie), a sama ich uprawa spotyka się z coraz intensywniejszym zainteresowaniem pośród naszych rolników, nierzadko stając się istotnym źródłem ich dochodu.

W Polsce konopie siewne hoduje się dla licznych sektorów przemysłu, m.in. chemicznego czy materiałów budowlanych, niemniej jednak podlega to urzędowej regulacji, co znaczy, iż rolnik lub przedsiębiorca postanawiający przystąpić do ich wysiewu musi wcześniej uzyskać odpowiednie zezwolenie z urzędu miasta albo gminy. Co więcej, przetwarzanie konopi przemysłowych możliwe jest tylko po otrzymaniu zgody właściwego miejscowo marszałka województwa. Atutem konopi włóknistych jest to, że można uprawiać je na uprawach wewnętrznych, jak i outdoorowych, ale też i na konsolidujących oba te światy uprawach szklarniowych (greenhouse).

Zawartość i wykorzystanie suszu konopnego

Dlaczego wytwarzanie suszu konopnego zyskuje popularność w naszym kraju? Kwiaty i liście konopi włóknistych, z których wytwarza się susz konopny, zawierają nie tylko liczne kannabinoidy (CBG czy CBDV), ale również olejki eteryczne (jak np. Kariofinel i Limonen), które dają każdej ich odmianie mocno wyczuwalny, rozpoznawalny aromat. Terpeny zawarte w kwiatach konopi siewnych wykorzystywane są w wielu produktach spożywczych i kosmetycznych.

Powszechnie uznaje się, iż kannabinoidy mają ogromny wpływ na organizm człowieka, a przez to, że nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można użyć jako suplement terapii wspomagający zmagania z bólem mięśni, napadami lękowymi, zapaleniem stawów i poniektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo choroba Huntingtona. Multum informacji o wpływie, a także dawkowaniu tych związków, można odnaleźć między innymi w artykułach medycznych zebranych w bibliotece National Institutes of Health, czyli Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.