Dlaczego lubimy czytać niepokojące thrillery i książki kryminalne?

Robienie zakupów Rozrywka i hobby

Literaturę kryminalną zamówisz na https://www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Ogromna rzesza czytelników fascynuje się koszmarnymi opowieściami. Jedni gustują w opowiadaniach z pogranicza gore, drudzy kochają zagłębiać się w głębokie kąciki pogmatwanych umysłów bestialskich kryminalistów i psychopatycznych morderców. W ogromie podcastów i platform streamingowych, na których dostępnych są setki produkcji opowiadających zainteresowanym prawdziwe oraz fikcyjne historie, w dalszym ciągu jedną z najprzyjemniejszych dróg ich doświadczenia pozostają książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne oraz thrillery – z jakiego powodu się bać?

Amator horrorów i kryminałów natychmiast odpowie, że idzie o szybki przypływ adrenaliny. Czytając czy oglądając horrory pragniemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się głębokiemu wrażeniu przerażenia, którego sporadycznie doznaje się na co dzień. Dziś brak dla człowieka w naturalnym środowisku większych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to na ogół praca, niestabilność finansowa albo problemy zdrowotne. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których ciało produkuje w dużych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie lęku uczy nas działać w okolicznościach wymagających szybkich reakcji. To dlatego baśnie Andersena oraz braci Grimm mają nierzadko tak straszny i okrutny wydźwięk – tak baśnie te ujawniały dzieciom zagrożenia codziennego życia, pokazując im przy okazji, że to co dobre nie zawsze triumfuje.

Literatura kryminalna i książki thrillery sprawniej budują klimat niż ich serialowe ekranizacje

XXI w. to wiek szybkiej kultury. Odbiorcy, jeśli znajdą na nią wolną chwilę, szukają filmu bądź serialu limitowanego, którego oglądanie zajmie maksymalnie parę godzin. Sympatycy mrocznych horrorów i kryminałów są praktycznie rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które oferowane są na rozmaitych platformach streamingowych. Co wymaga zaznaczenia, nierzadko te filmy i seriale są oparte na popularnych książkach, lecz jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie daje takiej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie historię kryminalną czy thriller, odbiera się w odmienny sposób aniżeli film – wolniej, a przy tym z większą uwagą. W książce każda dygresja, rozmowa i postać (nawet ta ostatniego planu) ma wpływ na budowanie klimatu snutej historii. Strach wyzwalany jest u czytelnika z reguły niespiesznie, ale pozwala to na dokładniejszą analizę zaprezentowanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli zatem masz czas i uwielbiasz czytać, daj się nastraszyć horrorom, książkom kryminalnym oraz thrillerom.

Dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa