Co warto wiedzieć o materiałach do drukarek 3D?

Robienie zakupów Technologie

Jeśli potrzebujesz filamentu do drukarki 3D, koniecznie wejdź na https://cadxpert.pl/materialy-do-druku-3d/.

Firma CadXpert oferuje wszechstronny wybór materiałów do drukarek 3D: żywice fotopolimerowe, tworzywa termoplastyczne i wiele innych. Materiały te można pogrupować na 4 rodzaje:
– PolyJet – płynne żywice fotopolimerowe, które utwardza się ultrafioletem,
– FDM – warstwy ciekłych tworzyw termoplastycznych (filamentów). Dzieli się ono na 2 podkategorie: FDM do szybkiego prototypowania z ekonomicznych termoplastów oraz FDM dla przemysłu służące do profesjonalnej produkcji z funkcjonalnych materiałów termoplastycznych,
– SLS – spiekany selektywnie proszek poliamidowy,
– SLA – utwardzane promieniem lasera żywice fotopolimerowe o różnorodnych cechach.

Filament – nietoksyczny oraz ogólnodostępny materiał do drukarek 3D

Filament to materiał wykorzystywany w drukarkach 3D działających w technologii FDM. To tworzywo oraz technologia druku są wykorzystywane do testowania funkcjonalnego, a także do ekspresowego prototypowania z łatwych do modelowania termoplastów i seryjnej produkcji. Jakie filamenty są najczęściej używane do druku 3D? Z reguły sięga się po łatwe w obróbce poliestry alifatyczne czyli PLA, tworzywa inżynieryjne (między innymi te o wysokiej udarności) albo wyróżniające się szczególnymi cechami (przykładowo ognioodpornością). Technologia druku FDM dorównuje wydrukom uzyskanym za pomocą pozostałych popularnych metod: wtrysku lub termoformowania. Największe atuty filamentów to rozsądna cena połączona z wysoką jakością druku, wysoka dostępność, jak również ekologiczny sposób ich wytwarzania (nietoksyczny i czysty, dlatego wykonane z jego pomocą prototypy można wykorzystywać np. w biurach).
W technologii FDM firma CadXpert posiada filamenty:
– do szybkiego prototypowania,
– inżynieryjne,
– elastomery.

Materiały do druku 3D w technologii SLA i PolyJet

Nie licząc filamentów, firma CadXpert posiada także inne materiały do drukarek 3D. W stereolitografii (czyli technologii SLA) są to m.in. materiały:
– dentystyczne,
– inżynieryjne,
– standardowe,
– odlewnicze.
Jakie zastosowanie ma ciekła żywica fotopolimerowa, którą utwardza się wiązką lasera? Dość szerokie. Głównie korzystamy z niej w medycynie oraz przemyśle do trójwymiarowego druku modeli koncepcyjnych oraz prototypów, a także rozmaitych przedmiotów, w których potrzebujemy uzyskać efekt wygładzonej powierzchni.
Z kolei materiały przeznaczone do technologii Polyjet to m.in.:
– transparentne,
– imitujące polipropylen,
– medyczne.
PolyJet jest uznawana za wszechstronną a jednocześnie niesłychanie dokładną technologię druku 3D. Płynne żywice fotopolimerowe utwardza się warstwa po warstwie za pośrednictwem światła ultrafioletowego. Dzięki swoim właściwościom mają zastosowanie przeważnie jako modele: odwzorowujące produkt końcowy, inżynieryjne, koncepcyjne i anatomiczne. Z tego materiału wykonywane są także opakowania, pojemniki i inne produkty codziennego użytku.

Dane kontaktowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]