Zastosowanie lasera frakcyjnego w medycynie estetycznej

Ochrona zdrowia Uroda

Blizny potrądzikowe oraz rozstępy na skórze to znamiona, których czasem nie można schować. Nierzadko są powodem niskiej samooceny, co może mieć znaczny wpływ na nasze życie. Do ich usuwania w dzisiejszej medycynie korzysta z lasera frakcyjnego, z pomocą którego można wygładzić i odtworzyć skórę.

Laser frakcyjny i jego wykorzystanie w medycynie

W medycynie estetycznej laser frakcyjny jest używany w bardzo rozległym aspekcie, między innymi do redukcji melasmy i blizn pooperacyjnych, korekty owalu twarzy lub redukcji wiotkości skóry. Terapii laserem frakcyjnym można zatem poddać liczne powierzchnie ciała: brzuch, twarz, szyję i dekolt, a nawet plecy. Wypada jednakże podkreślić, że występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegów laserem frakcyjnym – nie przeprowadza się ich u osób ze rozpoznanym nowotwrem skóry i u kobiet w ciąży. Należy mieć też realistyczne oczekiwania w stosunku do terapii laserem frakcyjnym – nie każdy rozstęp czy bliznę uda się całkiem usunąć, tak samo jest z usuwaniem zmarszczek. Pacjent musi być także świadomy, że o ile usuwanie blizn oraz rozstępów laserem frakcyjnym przynosi trwałe skutki, to już lifting laserowy długotrwale odmładza skórę, ale nie powstrzyma naturalnego procesu starzenia.

Jak wiele zabiegów laserem frakcyjnym jest potrzebne?

W czasie zabiegu promień lasera frakcyjnego wykonuje tysiące mikroskopijnych nakłuć, na skutek czego zachodzi proces ablacji, to znaczy odparowania wilgoci ze skóry. Zabieg realizuje się w znieczuleniu miejscowym, jednak pacjent wciąż może czuć szczypanie skóry. Użycie lasera uaktywnia wytwarzanie kolagenu w skórze, co w rezultacie ją ujędrnia, odmładza oraz wyrównuje. Rezultaty łatwo dostrzec już po jednym zabiegu, jednak z reguły do kompleksowej redukcji rozstępów i zmarszczek nieodzowna jest repetycja terapii jeszcze 3-4 razy z zachowaniem kilkutygodniowych interwałów niezbędnych do regeneracji tkanki, bowiem okres odnowy skóry po zabiegu laserem frakcyjnym trwa od 7 do 14 dni. Bezpośrednio po zabiegu trzeba w odpowiedni sposób troszczyć się o skórę, a o wszelkich zaleceniach poinstruuje pacjenta lekarz.