Wycięcie migdałków – czy zabieg jest bezpieczny? Kiedy jest zalecany?

Ochrona zdrowia

Migdałki wchodzą w skład pierścienia chłonnego Waldeyera. Rozróżniamy parzyste migdałki podniebienne i językowe, które są z nami przez całe życie oraz nieparzysty migdałek gardłowy, zwany też „trzecim”. Migdałek ten występuje w okresie wczesnodziecięcym, zazwyczaj od 3 do 7 roku życia, kiedy układ immunologiczny dziecka jest jeszcze niedojrzały. Zabieg usunięcia migdałków nazywany jest też tonsillektomią.

Z czym wiąże się zabieg usunięcia migdałków?

Usunięcie migdałków to zabieg przeprowadzany zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, trwający około godziny. Tonsillektomia wiąże się zazwyczaj z koniecznością jednodobowej obserwacji. W kolejnych dniach należy stosować się do diety, opierającej się na chłodnych pokarmach półpłynnych. Dodatkowo w okresie około dwóch tygodni powinno się powstrzymać od wzmożonego wysiłku fizycznego. Bardzo ważnym elementem rekonwalescencji są także systematyczne wizyty kontrolne w terminach wyznaczonych przez lekarza.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Nowoczesna metoda chirurgii, czyli koblacja, stosowana podczas zabiegu usuwania migdałków zapewnia zarówno bezpieczeństwo pacjenta, jak i znacznie wyższy komfort leczenia po operacji. Przeprowadza się go w niskiej temperaturze, co chroni przed poparzeniem tkanek i zmniejsza dolegliwości bólowe podczas gojenia. Podczas koblacji krwawienie jest zaopatrywane podczas odseparowywania tkanek, dzięki czemu czas zabiegu jest krótszy, a rekonwalescencja mniej dokuczliwa. Rzadziej dochodzi do obrzęków i innych niepożądanych następstw, które pojawiały się przy zastosowaniu starszych technik. Ponadto znieczulenie podawane pacjentowi zapewnia stuprocentowe bezpieczeństwo i komfort zabiegu.

Kiedy zabieg jest zalecany?

W przypadku dzieci, zaleca się przeprowadzenie zabiegu usunięcia migdałków, jeśli chorują na anginę 4-5 razy w roku, występują u nich nacieki lub ropnie okołomigdałkowe, a także kiedy mają przewlekłe infekcje, które nie ustępują pomimo nawet 3 miesięcznego leczenia. Częste anginy mogą nieść za sobą takie powikłania, jak zapalenie wsierdzia, mięśnia sercowego lub nerek, dlatego tak ważne jest podjęcie decyzji o wczesnej tonsillektomii.

U dorosłych najważniejszymi wskazaniami oprócz angin, ropni i nacieków, są powikłania odogniskowe, takie jak bóle mięśni i stawów, zapalenie nerek oraz zapalenie mięśnia sercowego oraz zespół bezdechu śródsennego, który może być bardzo niebezpieczny, zwłaszcza dla kierowców.

Źródło tekstu: https://www.scmkrakow.pl/blog/o-zabiegach/wyciecie-migdalkow-czy-zabieg-jest-bezpieczny-kiedy-jest-zalecany/