Polskie urządzenie do wczesnej diagnostyki raka piersi

Ochrona zdrowia Technologie

Potrzebujesz szczegółowych informacji o gęstych piersiach? Skieruj się na ailiscare.com

Nowotwór gruczołu piersiowego jest chorobą, którą każdego roku wykrywa się sumarycznie u ponad miliona kobiet we wszystkich zakątkach świata. W ogromnym odsetku casusów ten złośliwy nowotwór diagnozowany jest z opóźnieniem, co znacznie podnosi niebezpieczeństwo przerzutów na inne organy (np. układ kostnylub płuca), a także śmierci. Mimo, iż od dekad prowadzanych jest wiele kampanii mających na celu informowanie o potrzebie cyklicznych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, cały czas z powodu tego nowotworu umiera każdego roku setki tysięcy kobiet, ale również mężczyzn.

Gęste piersi a trudności z wczesną diagnostyką raka piersi

Tak zwane gęste piersi są jedną z przyczyn problemów z diagnostyką nowotworu piersi na wczesnym etapie. Charakteryzują się one tym, że znajduje się w nich przewaga gruczołów mlecznych od tkanki tłuszczowej. Ujawnienie guzków w gęstych piersiach jest o wiele trudniejsze – zmiany w tkance są praktycznie niezauważalne, bo zarówno guzzmiany nowotworowe, jak i gruczoły, znakowane są na wynikach badań mammograficznych białą barwą. Zmiany ciężko też wyczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są zatem okrutne – kobiety mające gęste piersi są kilkukrotnie bardziej narażone na raka piersi, a sam guz nowotworowy diagnozowany jest u nich w wielu przypadkach w późnym stadium rozwoju, co poważnie zmniejsza szanse efektywnej terapii.

Urządzenie diagnostyczne AILIS przyczyni się do szybszego oraz tańszego diagnozowania raka piersi

Start-up technologiczno-medyczny AILIS opracował urządzenie wykrywające zmiany nowotworowe – nawet te niewielkie – u kobiet z gęstymi piersiami. System analizy tkanek piersi użyty w urządzeniu AILIS opiera się na technologii POD, czyli Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego. Dzięki obrazowaniu układu krwionośnego i wczesnemu wykrywaniu procesu tworzenia się naczyń włosowatych, dysponuje ona dużym potencjałem wczesnej diagnostyki raka piersi. Badanie z wykorzystaniem tego przyrządu trwa tylko 4 minuty, a przy tym odbywa się bezdotykowo, bez partycypacji osób trzecich, co daje kobietom zupełny komfort. W metodzie proponowanej przez AILIS analizą rezultatów badania zajmuje się sztuczna inteligencja. Radiolog sprawdza tylko przypadki, w których podejrzewa się duże prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu. Wprowadzenie do sprzedaży systemu zaprojektowanego przez start-up AILIS w nieodległej przyszłości przyczyni się do tańszego oraz szybszego diagnozowania raka piersi.

Dane kontaktowe:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków