Od czego zależy cena implantów zębowych?

Ochrona zdrowia

Rozpiętość cen implantów zębowych jest duża i w uproszczeniu jest efektem ich jakości, klasy lekarza implantologa i poziomu kliniki lub gabinetu. Postaramy się omówić najważniejsze czynniki decydujące o cenie implantów zębowych.

Badania i testy medyczne

Wysoka jakość produktu medycznego zawsze jest efektem długoletnich, kosztownych badań, testów i doświadczeń. Implanty zębów to nie tylko pojedyncze wyroby w postaci śruby, to cały system implantologiczny obejmujący szereg skomplikowanych i precyzyjnych elementów składowych, to także kosztowna technologia, maszyny, narzędzia i najwyższa kontrola jakości. Najbardziej renomowane firmy ponoszą również koszty szkoleń lekarzy, posiadają zaplecze serwisowe, a produkty opatrzone są światowymi certyfikatami jakości.

Aby je uzyskać, do produkcji implantów muszą używać najwyższej jakości materiałów, a na efekty leczenia udzielać gwarancji.

Jakość materiału

Wspomniana jakość materiału to najwyższej klasy tytan lub tlenek cyrkonu. Im wyższa klasa czystości surowca, tym wyższa cena, ale także wyższy współczynnik biozgodności, przekładający się na jakość i czas procesu osteointegracji implantu, również na dożywotni efekt terapii.

Wykształcenie lekarza

Kolejnym ważnym czynnikiem ceny implantu zębowego jest poziom wykształcenia i doświadczenie lekarza implantologa. Konieczną wiedzę lekarze zdobywają na kosztownych kursach specjalizacyjnych i szkoleniach. Muszą także aktualizować ją na kongresach, sympozjach i warsztatach. Wymiernie przekłada się to na poziom leczenia i jego efekty. Niebagatelne znaczenie ma również doświadczenie, które daje pewność właściwego wyboru metody leczenia, sprawność w „operatywie” i gwarancję efektów leczenia.

Gwarancja

Renomowani producenci implantów zębowych nielicznej, wybranej grupie lekarzy w dowód najwyższego uznania i zaufania do efektów ich pracy, dają możliwość udzielania dożywotniej gwarancji na efekty leczenia implantologicznego. Warto podkreślić raz jeszcze, że to wąska grupa lekarzy i nieliczni producenci zapewniają taką gwarancję, dlatego w trosce o własne zdrowie należy zweryfikować takie uprawnienia.

Wyposażenie gabinetu

Ostatnim elementem wpływającym na cenę implantów zębowych jest ogólnie pojęty poziom gabinetu, a dokładniej jakość jego wyposażenia, to czy dysponuje urządzeniami i sprzętem diagnostycznym i chirurgicznym najnowszej generacji. Klasa tych urządzeń również ma wpływ na efekty leczenia. O cenie decyduje również klasa pracowni protetycznej, z którą współpracuje gabinet. Dodatkowym ważnym atutem jest obecność w zespole medycznym lekarza anestezjologa. Poszerza to możliwości zastosowania różnych wariantów znieczulenia i podnosi poczucie bezpieczeństwa pacjentów.

Kosztorys leczenia

Porównując ceny implantów zębowych, należy zwrócić uwagę na rzetelność przedstawionego pacjentowi kosztorysu. Często nie zawiera on pełnych kosztów całego procesu leczenia. Brak w nim np. cen konsultacji, diagnostyki, wszystkich etapów prac protetycznych, znieczulenia i wizyt kontrolnych. To tzw. koszty ukryte.

Autor: lek. stom. Beata Świątkowska

Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/od-czego-zalezy-cena-implantow-zebowych/