Leczenie stożka rogówki – jak przebiega zabieg?

Ochrona zdrowia

Jeśli interesujesz się stożkiem rogówki Kraków, koniecznie zajrzyj w to miejsce.

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to przypadłość, która bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może powodować kolejne schorzenia oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych okuliści dysponują środkami pozwalającymi sprostać tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki nierzadko towarzyszy innym wadom oczu

Rogówka to transparentny element oka, który silnie ogniskuje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, lecz ma wiele nocyceptorów. Około trzeciego dziesięciolecia życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w centralnej części. Dzieje się tak z powodu nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność i miopię, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Chorzy skarżą się także na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach występuje też widzenie podwójne. Keratoconus nieraz współistnieje z pozostałymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Na szczęście obecnie efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We wczesnej fazie dolegliwość jest korygowana za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów, z czasem natomiast konieczne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – metody wszczepienia pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking

Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pomocą różnych technik. Dzisiaj najbardziej efektywną metodą na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Doskonałe efekty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie miopii czy też astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po kilku miesiącach zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie likwiduje wadę wzroku.

Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]