Korekcja wad wzroku – jakie zabiegi przeprowadzają optometryści?
Laserowa korekta wzroku to obecnie najpopularniejsza metoda korekcji nadwzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu oraz presbiopii, jednakże niewiele pacjentów jest świadomym tego, iż zabiegi te są przeprowadzane przy pomocy różnych technik.
Zabieg FemtoLASIK – bezinwazyjna, bezbolesna, a jednocześnie bezpieczna technika korekcji wzroku
Zabieg FemtoLASIK (popularnie nazywany również All-Laser-LASIK) to całkowicie bezpieczna, bezinwazyjna oraz bezbolesna technika korekty takich wad jak miopia (do -10 dioptrii), nadwzroczność (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii) i niekiedy presbiopia. Sam zabieg nie jest długi – sprawny lekarz optometrysta potrafi zrealizować go w około 15 minut. Zaletą tego zabiegu jest to, iż pacjent niesłychanie szybko odzyskuje ostrość widzenia – właściwie w przeciągu 24 godzin po zabiegu może wznowić swoje powszednie zadania. Zabieg przeprowadza się w dwóch etapach i przeciwnie do innej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się za pomocą mikrokeratomu. W trakcie zabiegu FemtoLASIK w pierwszej kolejności przy użyciu lasera femtosekundowego oddziela się płatek rogówki o grubości ok 0,1 mm, a w kolejnej fazie przeprowadza się formowanie rogówki laserem excimerowym.
FemtoLASIK Topoguided jest tymczasem pewną odmianą metody FemtoLASIK, gdzie działanie lasera excimerowego jest dostosowane do każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu optometrysta przygotowuje topografię rogówki i na jej podstawie rozplanowuje wszelkie ruchy wiązki laserowej. Ten typ zabiegu przeprowadza się u osób z hyperopią i astygmatyzmem, których układ optyczny znamionuje się nieszablonowym kształtem.
Metody LASEK i EBK
Rzadziej stosowane metody korekty wad wzroku to m.in.:
LASEK – przeprowadzany jest u osób, u których z różnych względów nie jest możliwe wykorzystanie metody FemtoLASIK. W tej metodzie korekcji wzroku płat nabłonka rogówki ściągany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej ściąga się z rogówki nabłonek (podlega on po pewnym czasie naturalnej odbudowie), a w następnym kroku formuje się rogówkę przy użyciu lasera excimerowego. EBK nazywana jest metodą powierzchniową, dlatego że wiązka lasera nie ingeruje w głębokie warstwy rogówki. Metodę tę można jednakże wykorzystać jedynie do korekcji niedużych wad wzroku.
Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]