
Geneza bólu pleców
Zajrzyj w to miejsce, jeśli szukasz szczegółowych wiadomości o bólu kręgosłupa
Nawracający ból pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami stopniowo zaczyna być normalnością dla dużej części społeczeństwa. Dziś nie jest to już niedyspozycja, z którą borykają się wyłącznie osoby w starszym wieku. Znikoma aktywność fizyczna skorelowana z pracą za biurkiem powoduje, iż bólu tego typu doświadczają również młodsze osoby.
Ból pleców – o czym może świadczyć?
Ból pleców może wynikać z szeregu przyczyn. Jego odczuwanie przykładowo na odcinku klatki piersiowej często związane jest z układem nerwowym, szczególnie jeśli ból ten rozprzestrzenia się w stronę barku i ramion. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może także sygnalizować rozwijające się zmiany reumatyczne czy schorzenia narządów, z tej przyczyny jego leczenie zaczyna się m.in. od sprawdzenia tego rodzaju źródeł. Natomiast ból kręgosłupa lędźwiowego, a także ból między łopatkami często jest konsekwencją przeciążenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien bądź mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego na ogół przestawianiem przedmiotów o znacznej masie lub wadliwą postawą. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest lekceważony, gdyż łagodnieje po odpoczynku, niemniej jednak może on być oznaką rozwoju dyskopatii (przepukliny dysku). Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa też efektem rozlicznych stanów zapalnych oraz urazów niejednokrotnie tak błahych, że odgrzebujemy je z pamięci dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.
Jak przeciwdziałać bólowi pleców?
Bólu pleców nie wolno lekceważyć i należy od razu zgłosić się na wizytę u lekarza. Zidentyfikuje on orientacyjnie typ oraz źródło bólu, a następnie skieruje do stosownego lekarza specjalisty, który ustali najlepszą formę leczenia. Nie można jednakże czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. O kręgosłup trzeba dbać zawsze, również jeśli nie sprawiał dotychczas problemów. Z tego też powodu doktorzy rekomendują pamiętanie o poprawnej postawie, np. w czasie pracy przy komputerze, regularną aktywność fizyczną, a także utrzymanie właściwej wagi. Napięte mięśnie szyi czy grzbietu można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym bądź za sprawą urządzeń do wibroterapii. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co zmniejsza bóle przeciążeniowe, a także pobudza krążenie limfy i krwi.
Dane kontaktowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]