Biopsja fuzyjna prostaty – jak wygląda zabieg?

Ochrona zdrowia

Dalsze informacje o biopsji gruczołu krokowego.

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem rozmiaru oraz postaci do włoskiego orzecha. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za produkcję płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę ujawnienia przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również wczesnego wykrycia niepokojących zmian nowotworowych. Trzeba zaakcentować, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można bagatelizować ryzyka jego prawdopodobnego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy odwiedzić specjalisty?

Panowie po 45 roku życia powinni regularnie odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeżeli zauważyli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, takie jak trudności z erekcją i wytryskiem, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, trudności w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, a także przerywany strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje spore prawdopodobieństwo rozwoju raka. Aby jednak mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Czy biopsja gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu równocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się tylko z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym z reguły ok. pół godziny. Prócz tego pacjent spędza także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, dlatego cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona praktycznie bezbolesna. Pobrane wycinki gruczołu są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. alergia na niektóre leki, posiadanie rozrusznika serca i zaburzenia krzepliwości krwi. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]