Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Branża budowlana

Jeśli szukasz szalunków Kraków, skieruj się tu.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Najczęściej stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wtedy są one konieczne do tego, żeby nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się też w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przestrzeni na bramy, okna oraz drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je znaleźć.

Systemy szalunków

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z desek drewnianych ewentualnie mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozebraniu może zostać użyta ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – większość wykonawców oraz inwestorów stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki produkuje się ze sklejki, drewna lub metalu, a także zestawiać dwa albo trzy surowce. Na ogół jednakże stosuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę spajają belki, narożniki, głowice ze stali bądź aluminium i łączniki.

Wynajęcie szalunków – kto powinien skorzystać?

Firmy często zajmujące się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących postawić jeden obiekt i brygad, które świadczą odmienne usługi. Nabycie wszelkich elementów koniecznych do złożenia szalunku byłoby całkowicie odpowiedzialne finansowo . Znacznie lepszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]