Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

Branża budowlana

Kup sklejki szalunkowe.

Deski szalunkowe to najistotniejszy moduł szalunków. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jakkolwiek przeważnie używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem wybudować obiekty ze ścianami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są też wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie chcemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednakże były drogie, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny współcześnie stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z wielu gatunków drewna – na ogół z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny często wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Firmy budowlane mają zwykle swoją sklejkę szalunkową wraz z elementami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma służy też wynajmem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników i głowic.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]