Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Biżuteria i kosztowności

Chcesz nabyć topaz mistyczny? Skieruj się tu

Niepowtarzalny blask oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, od lat szczycącego się dużym uznaniem entuzjastów biżuterii. Mimo że z pozoru możnaby mylnie stwierdzić, iż to odmienny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są efektem specjalnej techniki wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku poddawany wpływowi gorąca oraz powlekany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Barwy topazu mistycznego

Kolory, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, z jakim jest połączony. Najczęściej spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, robiony w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje zaś, że topaz ma fioletowy kolor, błękitny zaś jest efektem podgrzania kamienia bez jakichkolwiek domieszek. Szczególnie dobre skutki przynosi wykorzystywanie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz na Syberii.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak w poprzednim akapicie napisaliśmy, niepowtarzalne właściwości topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Chętnie używają go więc do wyrobu naszyjników, kolczyków czy innych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie tylko do wieczorowych kreacji – doskonale wygląda również w pracy. Nie bez znaczenia jest też różnorodność kolorów, sprawiająca, że prościej możemy wybrać ozdoby do swojego stroju.