Od Starożytności po XXI wiek – pierścionki zaręczynowe

Biżuteria i kosztowności Robienie zakupów

Dowiedz się więcej o pierścionkach zaręczynowych Kraków

Gdy spotkasz partnerkę, z którą postanowisz spędzić całe życie, w końcu podejmiesz decyzję o ślubie. Wcześniej jednakże następuje ta wymarzona przez mnóstwo kobiet chwila – oświadczyny, na które będziesz potrzebował pierścionka zaręczynowego.

Pierścionek zaręczynowe – symbol nieskończoności

Danie kobiecie w prezencie pierścienia to niezmiernie stary obyczaj, sięgający przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają postać koła, które symbolizuje nieskończoność. Zgodnie z tradycją nosi się je na palcu serdecznym lewej dłoni, nazywanym notabene “palcem obrączkowym”, co wynika z przekonania, iż od tego palca biegnie żyła prowadząca wprost do serca, nazywana “vena amoris”. Powszechnie uważa się, iż rytuał przekazywania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent przywieźli Grecy. Pierwotnie wytwarzano je z tataraku, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, w głównej mierze żelaza. Wartościowymi pierścionkami ze srebra czy złota obdarowywano tylko wówczas, kiedy mężowie chcieli pokazać swoją całkowitą ufność do przyszłej żony. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, drogimi kamieniami oraz złotem, tymczasem surowce te tak naprawdę szeroko wykorzystuje się do ich tworzenia zaledwie od paru stuleci, przy czym znaczący wzrost ich popularności daje się spostrzec w XX w.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich cena ma znaczenie?

Nie ulega wątpliwości, że pożądana biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścionek z dużym brylantem, jednak możliwości dowolnego dobierania rozmaitych metali i kamieni są szerokie. Oprócz diamentów stosuje się topaz, rubin czy tanzanit. Część osób wybiera mniej wartościowe metale, jak stal damasceńską, tytan, srebro, jak również drewno, jednak w dalszym ciągu na rynku dominują pierścionki wykonane z platyny i rozmaitych typów złota (białego, żółtego i czerwonego).
Ile powinniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Niedawno popularne było opinia, iż mężczyzna powinien wydać na niego minimum dwie miesięczne pensje. Cena zakupu zależna jest od rozmaitych elementów: wzoru, materiału, ilości karatów czy użytego kamienia, w związku z tym każdy kupi śliczny, niepowtarzalny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Miejmy jednak na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy jest przede wszystkim wyrazem zaangażowania oraz uczucia, dlatego jego koszt ma drugoplanowe znaczenie. Ważne jest to, czy będzie się podobał naszej wybrance.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]