Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Biżuteria i kosztowności Robienie zakupów

Znajdź obrączki Kraków

Dla wielu osób ślub jest niezwykle wzruszającym dniem życia. Sakrament ten łączy Państwa Młodych do końca życia, a symbolem ich miłości, lojalności i zaangażowania są obrączki.

Panowie nie zawsze mieli obrączki ślubne

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, w związku z tym ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się częścią ceremonii ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka wieków później, o czym jednak niewiele osób pamięta. I chociaż wcześniej zdarzało się, iż wsuwali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojenne eskapady, aczkolwiek zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, iż wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w wielu państwach, jak np. we Francji, na Słowenii, na Słowacji albo w USA, nakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze staroświeckimi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera i mierzy obrączki ślubne razem, jakkolwiek obyczaj podpowiada, że przyszła żona nie powinna za nie płacić, bo jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – niegdyś z mosiądzu, obecnie z platyny i złota

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się delikatniejszą stylistyką. Przez wiele wieków sporządzano je z najrozmaitszych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak miedź czy mosiądz) uosabiające niezłomność miłości. Współcześnie do ich stworzenia używa się najczęściej platyny oraz złota, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Rzecz jasna, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal przeważnie kupowane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie i subtelne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch odmian złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, świadczą także często usługę grawerunku. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź istotny dla nowożeńców cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]