Jak kupić pierścionek zaręczynowy, nie znając rozmiaru? Mini-poradnik

Baza porad Biżuteria i kosztowności

Pierścionek zaręczynowy to jeden z najpiękniejszych symboli miłości, a także wyjątkowy podarunek wręczany ukochanej osobie jako ukoronowanie oświadczyn. Chcesz wybrać idealny model, ale obawiasz się, żeby nie zepsuć niespodzianki przyszłej pannie młodej? Jak kupić pierścionek nie znając rozmiaru? Przedstawiamy praktyczne wskazówki!

Wybór pierścionka zaręczynowego to dla każdego mężczyzny duże wyzwanie. Chodzi nie tylko o to, żeby trafić w gust ukochanej i olśnić ją idealnym brylantem, ale także dobrać odpowiedni rozmiar. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pierścionek powiększyć lub zmniejszyć nawet po oświadczynach, jednak pierwsze wrażenie robi się tylko raz, a zatem najlepiej od razu kupić idealny model. Jak kupić pierścionek zaręczynowy nie znając rozmiaru?

Co należy wiedzieć o rozmiarach pierścionków?

Zanim poznamy sposoby na sprawdzenie rozmiaru przyszłego pierścionka zaręczynowego, poznajmy trochę informacji o stosowanej przez jubilerów skali. Przede wszystkim jest ona bardzo dokładna, bo zmienia się co 0,3 mm. To powoduje, że zebranie precyzyjnego pomiaru może być trudne, zwłaszcza dla osoby, która robi to pierwszy raz. Warto też wiedzieć o tym, że idealnie dobrany pierścionek powinien delikatnie opierać się przy próbie przełożenia go przez kostkę paliczka – dzięki temu mamy pewność, że krążek nie zsunie się z dłoni.

Zabierz pierścionek do jubilera

Przyszły narzeczony może podebrać ukochanej pierścionek ze szkatułki i udać się z nim do jubilera. Tam specjalista zdejmie z niego miarę i dobierze idealny rozmiar. Wewnętrzną średnicę pierścionka można również zmierzyć przy użyciu suwmiarki lub zwykłej linijki – wówczas nie trzeba zanosić go do jubilera. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, żeby pierścionek był aktualnie użytkowany przez wybrankę i noszony przez nią na serdecznym palcu lewej ręki – tylko wtedy mamy pewność, że przyszły pierścionek zaręczynowy nie będzie ani za duży, ani zbyt mały.

Zapytaj bliskich

Zaręczyny zwykle są owiane tajemnicą, jednak warto podzielić się sekretem z bliskimi przyszłej narzeczonej i podpytać, jaki rozmiar pierścionka aktualnie nosi. Najlepiej skonsultować się z mamą, siostrą lub przyjaciółką ukochanej – te osoby z pewnością najlepiej znają wybrankę i są w stanie odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących wyboru idealnego pierścionka, również tych dotyczących jego rozmiaru. Wtajemniczona przyjaciółka lub mama może też podpytać ją lub zabrać do jubilera, żeby tam obejrzeć i przymierzyć różne okolicznościowe pierścionki – oczywiście bez informowania jej o prawdziwym celu takiej wizyty.

Wypróbuj sposób z pętelką

Stare, wypróbowane sposoby na zebranie rozmiaru pierścionka zaręczynowego nie odeszły jeszcze do lamusa. Jednym z najpopularniejszych jest owinięcie pętelki wokół serdecznego palca wybranki, kiedy ta śpi – po rozwinięciu nitki można z dużą dokładnością ustalić rozmiar pierścionka. Jest to oczywiście dość karkołomne zadanie, bo przyszła narzeczona może się obudzić, a wtedy z niespodzianki… nici. Kolejnym minusem tego sposobu jest fakt, że rozmiar palca może się zmieniać w ciągu dnia – puchnąć lub wręcz przeciwnie. Jeśli zatem pomiaru dokonujemy w nocy, to może się okazać, że właściwy pierścionek zaręczynowy nie będzie miał prawidłowego rozmiaru.

A może wspólne zakupy?

Warto też pod pretekstem zakupu biżuterii na inną okazję, np. na Boże Narodzenie lub urodziny przyszłej narzeczonej, wybrać się wspólnie do jubilera. Wybranka z pewnością nie domyśli się, jaki jest ukryty cel wizyty, jeśli oprócz pierścionków będzie przymierzać również inne dodatki, np. naszyjniki lub zegarki, a jeden z wybranych dodatków zostanie jej potem wręczony w prezencie. Przy okazji jednak poznamy rozmiar pierścionka i tę wiedzę będziemy mogli wykorzystać w przyszłości – przy zaręczynach.

Oczywiście każdy z tych sposobów jest obarczony ryzykiem błędu, dlatego najlepszą metodą jest zapytanie wybranki wprost o rozmiar pierścionka. Jeśli chcemy utrzymać nasze zamiary w tajemnicy, musimy liczyć się z tym, że po zaręczynach konieczna będzie delikatna korekta pierścionka. Na szczęście zmniejszanie lub powiększanie biżuterii jest jak najbardziej możliwe i powszechnie wykonywane przez jubilerów.

Źródło tekstu: https://obraczki.net.pl/blog/wszystko-o-pierscionkach-zareczynowych/jak-kupic-pierscionek-zareczynowy-nie-znajac-rozmiaru-mini-poradnik