Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

Automatyka dla przemysłu

Jeśli potrzebujesz silnika na prąd stały, kliknij tutaj.

Mnóstwo sprzętów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, aby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Malutkie bądź ogromne, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasz tryb życia i pracy, a przeciętny człowiek zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Podstawowe informacje o silnikach na prąd stały

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomal dwóch wieków i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich opracowania, dalszych modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego zastosowania w przeróżnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się wynalazki oraz badania znanych innowatorów połowy XIX w., takich jak m.in. Michael Faraday, Zénobe Gramme czy Gaston Planté. Silniki elektryczne na prąd stały złożone są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, wirnika, nieruchomego stojana, komutatora oraz szczotek. Współcześnie na co dzień używane są również silniki bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są uznawane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za ciche działanie orazwyjątkową niezawodność.

Silniki na prąd stały to napęd licznych powszechnie używanych urządzeń

Teza, że silniki DC są stosowane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz czytnik CD/DVD lub korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto silnika bezszczotkowego. Silniki DC są modułem samochodów oraz pociągów sterowanych radiowo, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie damy także naszym pociechom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ napędzają modne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Silniczków prądu stałego używają także hobbyści do tworzenia autorskich projektów z obszaru mechaniki i robotyki.

Choć silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach dla hobbystów bądź z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od renomowanych światowych producentów.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]