
Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy
Więcej szczegółów o motoreduktorach jednofazowych.
Motoreduktor to po prostu nierozłączny układ napędowy składający się z przekładni mechanicznej i silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i jak się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.
Motoreduktory – ograniczają prędkość obrotową silnika
Motoreduktory pozwalają skuteczniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, wobec tego zawsze zauważalna jest nieznaczna dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor z reguły wchodzą także inne elementy jak sprzęgła czy hamulce. Główną zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane zestawy, które można bez trudu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do wymogów budowanej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a wręcz miesięcy, na drobiazgowe wyliczenia i testy pojedynczych układów części. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do krótkiego albo długiego czasu pracy, a także do niewielkich, średnich albo znacznych obciążeń.
W motoreduktorach, w których użyto wielostopniowe przekładnie, można uzyskać bardzo wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.
Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?
Chociaż motoreduktory mogą być składane z użyciem różnych rodzajów silników (AC, DC, BLDC oraz szeregowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).
Brak na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to logistyka, przemysł bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają najróżniejsze automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome, kolejki górskie albo mieszadła. Duże zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, że liczbę możliwych kombinacji, jakie dzisiaj oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach, lecz wręcz w milionach.
Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]